Skip to content ↓

Extra-Curricular Opportunities

The school offers a broad curriculum that allows students further opportunities outside of regular lessons and classrooms.  Some of the clubs and activities available to students can be found below.

After-School Clubs
 

Name of enrichment Year groups Lead Staff Day Time
Aim-High Mathematics Club 11 Miss O McNally Wednesday 14:45 to 15:45
Art Club 7 to 9 Mr P Dougan Tuesday 14:45 to 16:00
Choir/Music Group 7 to 9 Mr J Sanderson Tuesday & Thursday 08:30 to 09:00
Classic Games Club 7 to 9 Miss K Bowker Wednesday 14:45 to 15:30
Debate Mate 7 to 9 Miss McTague Thursday  15:00 to 16:00
Design & Technology (Tech Club) 7 to 9 Mr P Melia Thursday 14:45 to 16:00
Detectives of Time (History) 7 Miss F Rushe Wednesday 14:45 to 15:45
GeoClub 7 to 9 Mrs A Slaughter Tuesday 14:45 to 15:45
Guitar/Rock Band All Mr J Sanderson Thursday 14:45 to 15:30
Homework Club All Ms J Roberts Tuesday & Thursday 14:45 to 15:45
Multi-sports 7 Mrs S Dixon & Sixth Form students Monday 14:45 to 15:45

 

Associations
 

Name of Association Year Groups Lead Staff Day
Computing Association  All Mr J Whamby PSHE (during school day)
Engineering  Association  All Mr Kelly-Ince PSHE (during school day)
Medical Association  All Mr N Kimberley PSHE (during school day)
Military (Cadets) Association 7 to 9   PSHE (during school day)

 

Sports Teams
 

Name of Sport Year Groups Lead Staff Day Time
Cross Country 7 to 11 Mr D Hanwell Wednesday (plus additional races) 15:00 to 17:00
Football (A & B) Yr 8 8 Mr P Pomford No set day 14:45 to 17:00
Football (A) Yr 11 11 Mr D Hanwell No set day 14:45 to 17:00
Football (A) Yr 7 7 Mr P Aspinall Wednesday 14:45 to 17:00
Football (B) Yr 7 7 Mr Townson Tuesday & Thursday 15:00 to 16:00
Football Team Yr 10 10 Mr P Sellwood & Mr L O'Toole Wednesday 14:25 to 16:00
Football Yr 9 9 Mr Forgie Tuesday  14:45 to 17:00
Rowing Club 8 Mr P Pomford Tuesday Various
Rugby Yr 10 10 Mr W Townson Thursday 15:00 to 16:00
Rugby Yr 8 8 Mr T Phipps Tuesdays 14:45 to 16:00
Sixth form football teams (A&B) 12 to 13 Mr N O'Hare Wednesday 14:00 to 15:00

 

Other Enrichment Opportunities
 

Name of Group Year Groups Lead Staff Day
Aspire 11 Mrs C Kewley  Thursday 
Excellence in Reading Yr 7 7 Mr P Capstick 1 hour per week (rotation - in school day)
Excellence in Reading Yr 8 8 Mrs V Farrell 1 hour per week (rotation - in school day)
Numeracy Committee 7 to 11 Miss L Tisdale Monthly meetings (during school day)
Top Writers  7, 9 & 10 Mr J Fenton On rotation during school day
UKLO  - the UK Linguistic Olympiad  8 Mrs V O'Farrell On rotation during school day